Portal Ogólnotematyczny

Newsy, Ciekawostki, Nowinki

Biznes

Chcę wymieniać pieniądze tanio!

Koszty wymiany pieniędzy bywają wręcz niepoważne. Dlatego każda rozsądnie myśląca osoba zawsze będzie dbała o to, by za tą czysto techniczną czynność zapłacić możliwie jak najmniej. W jakich sytuacjach płacimy najwięcej i jak z tego wybrnąć?

Nawet nie wiemy, że płacimy

Najgorsze są sytuacje, w których nawet nie wiemy, że płacimy za zmianę waluty. W taką pułapkę wpadają osoby, które płacą kartami, nie tylko kredytowymi, za zakupy i usługi w obcych walutach. Jeśli konto jest denominowane w złotówkach, a dokonuje się płatności wskazanej w innej walucie, konieczne jest zamienienie złotówek na ten właśnie pieniądz. Klient o tym nawet nie wie i jest zadowolony z wygody, ale w praktyce koszt takiej operacji bywa horrendalnie wysoki.

Musimy płacić

Do niedawna wyjątkowo nieprzyjemną sytuacją było spłacanie kredytów w obcej walucie. Polskie banki, mimo udzielania kredytów we frankach czy też w euro, odmawiały przyjmowania spłacanych rat w takiej samej walucie. Było to dla klienta bardzo niekorzystne, ponieważ wiązało się z koniecznością zapłacenia spreadu walutowego na korzyść banku, czyli dokonać opłaty za fakt wymienienia pieniędzy. Bank ustawiał się w pozycji monopolisty dla tej transakcji i koszty mocno przekraczały wartości rynkowe. Sytuacja była patologiczna do tego stopnia, że w pewnym momencie została uznana za nielegalną, więc banki mają już dzisiaj obowiązek przyjmowania spłaty w walucie kredytu, chociaż wielu klientów dalej spłaca w złotówkach i nawet nie wie, jak dużo płaci za przewalutowanie w locie.

Internetowy kantor wymiany walut

Nawet jeśli ktoś nie jest w żadnej z powyższych sytuacji i tylko raz w miesiącu wymienia swoją zagraniczną pensję na złotówki, powinien poszukać lepszej alternatywy dla drogich sposobów wymiany walut. Trzeba bowiem wiedzieć, że klasyczny kantor czy usługa bankowa to koszt około dziesięciu procent wartości całej transakcji. Często jest to mniej, ponieważ konkurencja jest duża, ale właśnie… Konkurencja to kantor internetowy, który jest w stanie zaoferować warunki na poziomie poniżej jednego procenta prowizji. Każda osoba, która woli zapłacić dziesięć razy mniej za to samo i do tego zrealizować swoją transakcję w sposób wygodniejszy, powinna się zainteresować możliwościami, jakie oferuje wymiana walut online. Nie ma tutaj nawet najmniejszego czynnika ryzyka, a element oszczędności jest bardzo mocno zaznaczony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ